Kierowcy

Zakaz wjazdu i wwozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji i budowa zapory elektronicznej na Bugu – kolejne sankcje wobec Rosji

18
wrz 2023

Od 17 września obowiązuje zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Poinformował o tym w sobotę, 16 września na przejściu granicznym z Białorusią Terespol-Brześć szef MSWiA Mariusz Kamiński. Przekazał także, że Straz Graniczna ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej wzdłuż rzeki Bug na granicy z Białorusią.

Zakaz wjazdu i wwozu samochodów zarejestrowanych w Rosji

Żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie może wjechać na teren państwa polskiego. Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte takim zakazem.
Zakaz- jak wyjaśniał minister Mariusz Kamiński, dotyczy wszystkich samochodów, zarówno tych wykorzystywanych komercyjnie, jak i aut prywatnych, niezależnie od tego, czy właścicielem jest obywatel Rosji czy innego państwa. Szef MSWiA zaznaczył, że jest to kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa, w związku z brutalną wojną na Ukrainie. Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem.

Zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.

Przetarg na budowę zapory elektronicznej wzdłuż rzeki Bug

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował też, że Straż Graniczna ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej wzdłuż rzeki Bug na granicy z Białorusią. "Zapora będzie liczyła 172 kilometrów i umożliwi w 100-procentach monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią, za pomocą czterech i pół tysiąca kamer oraz czujników" - mówił minister Mariusz Kamiński podczas spotkania z dziennikarzami na granicy w Terespolu. "Każda podjęta próba nielegalnego przekroczenia granicy przez rzekę będzie ujawniona przez naszych funkcjonariuszy. Wtedy nastapi natychmiastowa interwencja specjalnych grup interweniujących" - dodał szef MSWiA. Mariusz Kamiński podkreślił także, że resort nie planuje budowy przy rzece Bug fizycznej zapory inżynieryjnej, by nie odcinać obywateli od rzeki.

Oferty na budowę zapory firmy mogą składać do Straży Granicznej do 22 września, rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na połowę listopada. Budowa zapory miałaby się rozpocząć jeszcze w tym roku. Minister Mariusz Kamiński dodał też że polskie zabezpieczenia na granicy z Białorusią i Rosją są najlepszymi w Unii Europejskiej.
Minister poinformował, że w październiku zakończą się prace nad budową zapory elektronicznej wokół obwodu królewieckiego oraz podziękował funkcjonariuszom za ich służbę.

Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga powiedział, że bariera elektroniczna na rzece granicznej Bug będzie innowacyjnym rozwiązaniem. Podkreślił przy tym, że inwestycje w strukturę graniczną zwiększają bezpieczeństwo granic naszej ojczyzny.



Źródło: IAR, MSWiA

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.