Biała Podlaska

Ks. kan. Marian Daniluk: Ta uroczystość miała łączyć mieszkańców

22
gru 2024

Połączenie dwóch części miasta poprzez przeprawę mostową to nie tylko udogodnienie komunikacyjne, ale też symbol otwarcia na nowe przestrzenie, na współpracę, bliższy kontakt. Tak miało być w Białej Podlaskiej. Miało, bo na uroczystości otwarcia wyczekiwanego mostu, łączącego dwa brzegi rzeki Krzny, padły słowa niezrozumiałe, nieakceptowalne dla tych mieszkańców miasta, którym bliskie są wartości chrześcijańskie oraz postaci świętych, z których wsparcia czerpią siłę.

Jak informuje, w wypowiedzi dla Katolickiego Radia Podlasie, ks. kan. Marian Daniluk, który został poproszony o pobłogosławienie inwestycji, podczas piątkowej uroczystości doszło do znieważenia św. Jozafata Kuncewicza, patrona pojednania, którego relikwie przebywały w Białej Podlaskiej ponad 200 lat, w tym ponad 150 lat w kościele Narodzenia NMP. - Przy Jego trumnie niezliczone rzecze pielgrzymów czerpały siły, by trwać w wierze katolickiej – informuje dziekan powiatu bialskiego – północnego.

- Przemawiający podczas uroczystości syn Riada Haidara znieważył Świętego Jozafata nazywając Go „mordercą naszych przyjaciół prawosławnych, waszych sąsiadów i współmieszkańców”. Stwierdził przy tym, że św. Jozafat Kuncewicz nigdy nie był w Białej Podlaskiej – relacjonuje proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej. Zdaniem kapłana, to kłamstwo, bo to właśnie Jozafat był zabity przez wyznawców prawosławia, podburzonych przez władze carskie. - W Witebsku oddał życie, wrzucony do rzeki Dźwiny. Poniósł męczeńską śmierć. Stał się patronem pojednania, jedności. Jego współbracia w wierze, którzy przychodzili do Jego grobu w Białej Podlaskiej, również oddali życie - trzynastu unitów Męczenników w Pratulinie, trzynastu w Drelowie. Wielu zostało wywiezionych na Sybir, przetrzymywanych w więzieniach, ale ci również umieli cierpieć i przebaczać – mówi ks. kan. Marian Daniluk.

Od czego się zaczęło? Otóż chodzi o imię dla nowego mostu w mieście. Jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Miasta, powstał projekt uchwały o nadaniu nowej przeprawie mostowej imienia dra Riada Haidara – pochodzącego z Syrii polityka i lekarza. O tego patrona zabiegał Prezydent Michał Litwiniuk. Gdy most jeszcze był w budowie, w 2023 roku w bialskich parafiach zaczęto zbierać podpisy pod petycją do prezydenta miasta, aby wybudowaną arterię wraz z mostem nazwać imieniem św. Jozafata Kuncewicza. Pomysł wiązał się z obchodzoną w 2023 roku 400. rocznicą męczeńskiej śmierci pierwszego świętego wywodzącego się z Kościoła unickiego, obecnie patrona diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej. Dyskusja zakończyła się kompromisem, most ma otrzymać imię lekarza, a imieniem św. Jozafata Kuncewicza nazwane będzie jedno z nowych rond w mieście. Cała procedura nadania imienia ma ruszyć po Nowym Roku. Dziwi więc już samo nawiązanie przez syna Riada Haidara do sprawy, która została rozstrzygnięta i nie budzi emocji. Bulwersuje natomiast znieważenie Świętego, który od setek lat jest czczony w Białej Podlaskiej.

WIĘCEJ: Nowa przeprawa na Krznie. Incydent na otwarciu inwestycji

- Mieszkańcy Białej Podlaskiej są zdruzgotani wiadomością, że ich Świętego tak mógł ktoś sponiewierać podczas tej uroczystości, Świętego którego 400 – lecie męczeńskiej śmierci uroczyście obchodzili w ubiegłym roku. Oczekują dzisiaj na odpowiednie naprawienie krzywdy a od gospodarza uroczystości, czyli Prezydenta Miasta Biała Podlaska, zajęcia stosownego stanowiska – mówi ks. kan. Marian Daniluk.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.