Biała Podlaska

Nawiedzenie relikwii św. Jozafata w bialskich parafiach

25
paź 2023

„Misja Pojednania z Bogiem w mojej rodzinie i w Ojczyźnie” – pod takim hasłem w bialskich parafiach przebiega nawiedzenie relikwii św. Jozafata - patrona diecezji siedleckiej. Wydarzenie wpisuje się w uroczystości 400-lecia Jego męczeńskiej śmierci.

Kult św. Jozafata Kuncewicza jest bardzo mocno wpisany w życie miasta Biała Podlaska oraz w historię parafii Narodzenia NMP. Z kilkudziesięcioletnim sporem, jaki toczył zakon bazylianów z rodem Radziwiłłów o relikwie Świętego wiąże się m. in.: powstanie kościoła p.w. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej.

W Białej Podlaskiej trwają przygotowania do wielkiego jubileuszu 400 lat męczeńskiej śmierci św. Jozafata, którego obchody zaplanowano na 12 listopada tego roku.
O kulcie św. Jozafata Kuncewicza i uroczystościach rocznicowych opowiedział w rozmowie z Izabelą Chajkaluk ks. kan. Marian Daniluk proboszcz parafii Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej.Obecnie relikwie św. Jozafata peregrynują po bialskich parafiach. Już w najbliższą niedzielę, 29 października będą w parafii św. Anny przy ul. Warszawskiej.
5 listopada relikwie przybędą do parafii Chrystusa Miłosiernego i bł. Honorata Koźmińskiego.

W dniach 10 i 11 listopada (od godz. 6.30-18.00) zaplanowano czuwanie modlitewne w Parafii Narodzenia NMP Biała Podlaskiej a 12 listopada - główne uroczystości związane z 400-leciem męczeństwa św. Jozafata Kuncewicza:

O godz. 10.30 w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego rozpocznie się spektakl pt. „Pasterz pojednania”, przygotowany przez nauczycieli, uczniów i rodziców ze społecznej szkoły podstawowej im. H. Sienkiewicza w Sielczyku.

O godz. 12.00 w par. Narodzenia NMP będzie sprawowana uroczysta Msza św. z udziałem Księży Biskupów.


POBIERZ APLIKACJĘNasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.