Biała Podlaska

Przy Matce Bożej jesteśmy bezpieczni

14
sie 2023

- Maryja tu, w tym sanktuarium od prawie 400 lat przyjmuje wszystkich, bez względu na wyznanie czy narodowość - mówił bp Kazimierz Gurda w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza celebrowana w poniedziałek, 14 sierpnia, była pierwszym punktem, drugiego dnia obchodów 300-lat koronacji obrazu Królowej Podlasia – Matki Jedności.

Eucharystię koncelebrowali: bp Marian Rojek (biskup zamojsko-lubaczowski), bp Tadeusz Pikus (biskup senior diecezji drohiczyńskiej), bp Radosław Zmitrowicz OMI (biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej) oraz bp Kazimierz Gurda (biskup siedlecki), który wygłosił homilię. W Eucharystii udział wzięli licznie przybyli kapłani oraz pielgrzymi.

W słowie do wiernych, bp Kazimierz Gurda wskazał na pobożność maryjną, która swój wzór ma w wierze Maryi oraz Jej miłości i zaufaniu do Jezusa. - Dlatego nasza wiara, miłość i nadzieja […] jest maryjna. Maryjna, czyli mocna, wierna, ofiarna; maryjna, czyli otwarta na wszystkich - wskazał bp Gurda.

- Maryja kształtuje nas – obecne pokolenie Jej czcicieli. I mamy nadzieję, że dzięki Niej i Jej Obecności w tym sanktuarium i naszej pobożności maryjnej, będą się kształtować kolejne pokolenia Jej czcicieli - mówił biskup siedlecki.

Hierarcha wskazał, że razem z Maryją możemy znaleźć wyjście z trudnych sytuacji. Jeśli będziemy trwali przy Matce Bożej, nie możemy się obawiać złego. Ona bowiem jest świadkiem zwycięstwa Jezusa na grzechem.
Na koniec Eucharystii, przedstawiciele Poczty Polskiej, przekazali oficjalnie znaczek, który został przygotowany z racji uroczystości jubileuszowych w Kodniu. Natomiast Kapituła Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicowych Koronacji Matki Bożej Kodeńskiej wręczyła Złote Medale. Stanowią one wyraz uznania za działalność na rzecz społeczeństwa i praw człowieka na wszystkich polach aktywności oraz wspierania i tworzenia inicjatyw Bazyliki i Klasztoru Kodeńskiego.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.