Biała Podlaska

Przywrócono pamięć Żołnierzowi Niezłomnemu. Uroczystości pogrzebowe śp. Józefa Bosia w Konstantynowie

04
cze 2024

W parafii Konstantynów miały miejsce uroczystości pogrzebowe śp. Józefa Bosia ps. "Lot" i „Franek”, ostatniego Żołnierza Niezłomnego na Pomorzu Zachodnim. Szczątki zmarłego odnaleziono po blisko 70 latach na cmentarzu centralnym w Szczecinie. 4 czerwca w asyście wojskowej złożono je na cmentarzu w rodzinnej parafii zmarłego - w Konstantynowie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Sławomira Groszka. Homilię wygłosił ks. podpułkownik Tomasz Paroń - proboszcz parafii wojskowej w Sieradzu. Po Mszy św. kondukt żałobny w asyście wojskowej przeszedł na cmentarz parafialny.

Stanisław Boś, bratanek zmarłego powiedział: - Na pewno z góry spogląda i się cieszy. Tutaj są pochowani Jego dziadkowie i brat Jan, który był żołnierzem AK i WiN. To podniosła i ważna uroczystość. 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się z udziałem przedstawicieli mi. n. Instytutu Pamięci Narodowej, prezydenta RP, wojska, pocztów sztandarowych, posłów, władz gmin Sarnaki i Konstantynów.Józef Boś ps. „Lot”, „Franek” urodził się 19 września 1924 r. w Boninie, gm. Sarnaki w rodzinie Stanisława i Rozalii Bosiów. Uczestnik konspiracji niepodległościowej współpracujący z grupą Władysława Łukasiuka ps. „Młot”. Zagrożony aresztowaniem, wyjechał w 1947 r. na Pomorze Zachodnie. Aresztowany w 1948 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Gryficach. Po ucieczce z konwoju, ukrywał się przez kolejne cztery lata, działając przeciwko kolektywizacji wsi. Przeprowadzał akcje propagandowe i ulotkowe przeciwko tworzeniu w Polsce sowchozów i kołchozów. Utrudniał ich funkcjonowanie poprzez niszczenie należącego do tych spółdzielni mienia. Przeprowadzał rozmowy z rolnikami o konsekwencjach tworzenia takiej formy własności ziemi.  W wielu wsiach obejmujących teren jego działania nigdy nie zdołano utworzyć Państwowych Gospodarstw Rolnych, ani zmusić rolników do wstąpienia do spółdzielni. Zamordowany 11 września 1952 r. w pobliżu wsi Krzepocin w zasadzce przeprowadzonej przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie wspartych. 12. Pułkiem KBW Ziemi Szczecińskiej.

Szczątki Józefa Bosia zostały odnalezione 1 grudnia 2021 r. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w toku śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigana Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z udziałem powołanych do sprawy jako biegłych pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie oraz Szczecinie, podczas prac prowadzonych przez prokuratora na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.