Wielki Piątek w parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej
Kościół
Pt. 29.03.2024 21:56:21
29
mar 2024
mar 2024
W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii, a Liturgia koncentruje się na tajemnicy krzyża. Krzyżowi oddaje się w tym dniu szczególną cześć. Liturgia Męki Pańskiej ma jednak na celu ukazać nie tylko dramat krzyża, ale całość tajemnicy odkupienia. Na drzewie krzyża bowiem zawisło Zbawienie świata. W Krzyżu Chrystusa jest już obecne Jego zmartwychwstanie. Dlatego dramat Golgoty jawi się w świetle zmartwychwstania jako zwycięstwo Pana Jezusa. W Wielki Piątek wierzący dziękują Bogu za ofiarną miłość Jego Wcielonego Syna.
Celebracja JutrzniCelebracją modlitwy Liturgią Godzin - Jutrzni rozpoczął się Wielki Piątek w parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej. Liturgii przewodniczył proboszcz ks. kan. Henryk Jakubowicz, który w homilii odniósł się do proroctwa z Księgi Izajasza o cierpiącym Słudze Jahwe. Funkcję kantorów pełnili księża wikariusze.
Zobacz Galerię
15 Zdjęć
Nabożeństwo Godziny Konania Pana Jezusa
O godzinie 15.00 odbyło się Nabożeństwo Godziny Konania Pana Jezusa. Modlitwie przewodniczył ks. Michał Gosk, który wprowadził w rozważania opisem Męki i Śmierci Pana Jezusa z „Pasji" wg wizji bł. Anny Katarzy Emmerich – niemieckiej mistyczki. To m.in. na podstawie jej objawień niegdyś Mel Gibson nakręcił film „Pasja". Następnie odmówiono modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Zobacz Galerię
34 Zdjęć
Liturgia Męki Pańskiej
Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Dariusz Woch – wikariusz. Celebracja rozpoczęła się od obrzędu prostracji – leżenia krzyżem na znak uniżenia i łączności z Chrystusem ukrzyżowanym. W liturgii słowa została ukazana misja Chrystusa – Mesjasza. W uroczystej modlitwie powszechnej, którą śpiewał ks. Michał Gosk zgodnie ze starowiekową tradycją zostały przedstawione potrzeby Kościoła i świata. Kulminacyjnym momentem była adoracja krzyża, podczas której wierni mogli złączyć się z Chrystusem, który oddał życie dla zbawienia ludzi. Dalej w komunii świętej duchowieństwo i wierni przyjęli Najświętsze Ciało Chrystusa.
Na zakończenie liturgii odbyła się procesja do Grobu Bożego. Modlitwą oraz słowami życzeń otoczeni zostali uczestniczący w liturgii Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie – dr Jan Hałabuda i dr Czesław Sudewicz.
Zobacz Galerię
9 Zdjęć
ks. Michał Gosk
0 komentarze