Wierni Kościoła Greckokatolickiego przybyli do Pratulina
Kościół
Sob. 16.03.2024 16:52:44
16
mar 2024
mar 2024
Trwałym znakiem przywrócenia jedności Kościoła powszechnego w Rzeczpospolitej była Unia Brzeska zawarta w 1596 roku. Wierni Cerkwi prawosławnej na ziemiach Polski, uznali zwierzchność papieża, a zachowali przepisy prawne i liturgię wschodnią. Tak powstał Kościół unicki, który po rozbiorach Polski, został zlikwidowany przez carat w Rosji i w Królestwie Polskim. W sobotę, 16 marca wierni Kościoła Greckokatolickiego licznie przybyli do Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie, aby wspólnie uczestniczyć w liturgii.
16 marca do Sanktuarium w Pratulinie pielgrzymowały dziesiątki wiernych oraz kapłanów Kościoła Greckokatolickiego, aby wspólnie uczestniczyć w liturgii, której przewodniczył ks. abp Eugeniusz Popowicz – Metropolita Przemysko-Warszawski w koncelebrze ks. bp. Włodzimierza Juszczaka – ordynariusza Wrocławsko-Koszalińskiego, ks. bp. Arkadiusza Trochanowskiego – ordynariusza Olsztyńsko-Gdańskiego.W wydarzeniu wzięła udział grupa wiernych wraz z księżmi. Zgromadzonych przywitał biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
Błogosławieni Męczennicy z Pratulina, ponieśli śmierć męczeńską, broniąc jedności z papieżem i swojej liturgii, która była dla Unitów znakiem trwania w Kościele katolickim.
W tym roku obchodzona jest 150. rocznica męczeńskiej śmierci Unitów Podlaskich. Ks. abp Eugeniusz Popowicz – w rozmowie z Radiem Podlasie wyjaśnił, dlaczego Unici z Pratulina są ważni także dla wiernych Kościoła Greckokatolickiego.
Kościół Greckokatolicki w Polsce jest spadkobiercą i kontynuatorem dziedzictwa unickiego, które korzeniami sięga idei jedności religijnej wyrażonej w akcie zawarcia Unii Brzeskiej.
Zobacz Galerię
45 Zdjęć
0 komentarze