Garwolin

Historia, muzyka i archeologia podczas II Nocy Muzeów w Żelechowie

Kultura Śr. 20.05.2026 11:37:52
20
maj 2026

Muzyka skrzypiec, zapomniana XIX-wieczna kompozycja i opowieści o dawnych mieszkańcach regionu – II Noc Muzeów w Żelechowie zamieniła Izbę Pamięci w przestrzeń spotkania z historią i kulturą.

W piątek, 15 maja, w Izbie Pamięci Ziemi Żelechowskiej odbyła się II Noc Muzeów. Wieczór rozpoczął recital skrzypcowy Oliwii Domańskiej – mieszkanki okolic Żelechowa i uczennicy klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Krzywdzie. Młoda artystka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4,5 roku, a obecnie kształci się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie.

Publiczność usłyszała m.in. „Poloneza” Ewy Iwan, „Violin Concerto op. 35” Oskara Riedinga, „Oceany” Exodus 15, „Hallelujah” Leonarda Cohena oraz „Kanon D-dur” Johanna Pachelbela. Dostojne brzmienie skrzypiec doskonale wpisało się w klimat zabytkowego dworku.

Po części muzycznej odbyło się spotkanie poświęcone historii i archeologii Żelechowa. Dr Wojciech Bis oraz Michał Główka z Polskiej Akademii Nauk wygłosili prelekcję zatytułowaną „Czy warto wracać do przeszłości? O zapomnianej historii Żelechowa”. Naukowcy przybliżyli uczestnikom wyniki badań archeologicznych prowadzonych od dekady na terenie zamku w Żelechowie.

Kolejnym punktem programu była muzyczna podróż do XIX wieku. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję usłyszeć „Mazura żelechowskiego” autorstwa Wojciecha Osmańskiego. Utwór, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku, zachował się w zbiorach Biblioteki Narodowej i obecnie pozostaje niemal nieznany mieszkańcom miasta. Kompozycję wykonała na pianinie Dominika Piórczyńska, prowadząca zajęcia gry na pianinie oraz warsztaty wokalne w MGOK w Żelechowie.

Następnie Michał Sztelmach wygłosił prelekcję pt. „Wybitni Żelechowianie pochowani na Powązkach”. Dyrektor MGOK przedstawił sylwetki osób związanych z Żelechowem spoczywających na Starych Powązkach oraz Powązkach Wojskowych, przypominając ich zasługi i związki z lokalną społecznością.

Finałem II Żelechowskiej Nocy Muzeów był występ wokalny Dominiki Piórczyńskiej. W repertuarze znalazły się utwory Edyty Geppert, Grażyny Łobaszewskiej, Zbigniewa Wodeckiego oraz Maryli Rodowicz.

W wydarzeniu uczestniczyła burmistrz Żelechowa Krystyna Wieczorkiewicz, która podziękowała prelegentom i artystom za stworzenie wyjątkowej atmosfery spotkania.




Organizatorem wydarzenia był MGOK Żelechów.

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
roman Śr. 20.05.2026 14:17:47

Panie Michale robi Pan wspaniałe rzeczy!!

Renata Śr. 20.05.2026 18:14:00

Jestem pod wrażeniem. Żałuję że nie mogłam być. Brawo dla organizatorów