Biała Podlaska

Konstantynów: półkolonie teatralne „Wielogłosy” w ramach programu „Lato w teatrze”

Kultura Śr. 10.07.2024 08:32:39
10
lip 2024

W dniach 24 czerwca – 7 lipca w Konstantynowie odbyły się niezwykłe półkolonie dla dzieci w wieku 6-15 lat z terenu gminy Konstantynów. Niezwykłe, ponieważ teatralne i w takiej formie organizowane po raz pierwszy. Pomysłodawcą tej inicjatywy było Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie wraz z Fundacją Przepływy.

Dzieci i młodzież przez te dwa wakacyjne tygodnie mogły zobaczyć, że teatr jest miejscem dla każdego. Można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Uczestnicy mieli okazję do rozwijania kompetencji społecznych, odkrywania i wykorzystywania swojego potencjału i dzielenia się z publicznością własnym przekazem. A przy tym dobrze się bawili. Nad uczestnikami czuwał zespół złożony z wybitnych pedagogów teatru i instruktorów. Przy projekcie pracowało ok. 20 osób, gdyż przez cały okres zajęć uczestnikom towarzyszył fotograf i kamerzysta.

W pierwszym tygodniu półkolonii uczestnicy tworzyli rekwizyty do ewaluacji, a po przejściu toru przeszkód uroczyście zostali pasowani na uczestnika „Lata w teatrze”. Kolejne dni obfitowały w działania iście detektywistyczne, a mianowicie na podstawie wylosowanych wcześniej kart Dixit uczestnicy wędrowali po Konstantynowie w poszukiwaniu miejsc, budynków i ludzi charakterystycznych i ciekawych dla miejscowości pod względem historycznym i kulturowym. Bardzo dużo wartościowych informacji i ciekawostek udało się pozyskać od Marii Sawczuk i Iwony Charko, które uczestnicy sami odwiedzili, a także od Tadeusza Łazowskiego i Zdzisława Marczuka – zaproszonych do GCK. Tak zgromadzone materiały pozwoliły już na pisanie i ćwiczenie pierwszych scenek teatralnych.

Podczas warsztatów teatru cienia uczestnicy mogli samodzielnie napisać scenariusz i przedstawić krótki film grozy, co dodatkowo zachęciło ich do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu spektaklu finałowego. Z kolei na warsztatach fotograficznych powstawały ich portrety. W sobotę, 29 czerwca po wykonaniu pierwszych rekwizytów dzieci i młodzież przeszli korowodem po ulicach Konstantynowa, śpiewem i muzyką zapraszając mieszkańców na spektakl.

Drugi tydzień półkolonii to bardzo twórczy i intensywny czas. Wtedy powstawały stroje, rekwizyty i scenografia. Szlifowane były wszystkie scenki i role. Tworzyła się piosenka przewodnia, przy jednoczesnej nauce tańca.

Spektakl finałowy miał miejsce w parku w Konstantynowie 6 lipca. Rozpoczął go spod bramy głównej parku rozśpiewany pochód uczestników i widzów, który przeszedł w kierunku placu przed pałacem Zyberk-Platerów. Tam pod bezchmurnym, słonecznym niebem dzieci i młodzież zaprezentowali swoje możliwości aktorskie. Młodzi artyści dali z siebie wszystko, bardzo wczuli się w swoje role. Spektakl spotkał się z pozytywnym odbiorem widzów, którzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Na zakończenie każdy uczestnik półkolonii otrzymał podziękowanie i podarunek. Na wszystkich przybyłych tego dnia na spektakl czekał słodki poczęstunek.

Półkolonie pn. „Wielogłosy” zostały zrealizowane w ramach programu „Lato w teatrze”, to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. „Lato w tetrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.GCK Konstantynów

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.