Biała Podlaska

Biała Podlaska: Kultura Południowego Podlasia i rzeka Bug to motywy przewodnie tegorocznej Nocy Muzeów

Kultura Niedz. 19.05.2024 19:40:15
19
maj 2024

Muzeum Południowego Podlasia we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białej Podlaskiej przygotowały wiele wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Bohaterem wydarzenia był prof. Stanisław Baj, który otrzymał Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.

Sobotnie popołudnie 18 maja zgromadziło w parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej miłośników malarstwa i sztuki regionalnej. Tegoroczna Noc Muzeów była doskonałą okazją do podsumowania wieloletniej twórczości profesora Stanisława Baja, artysty związanego zarówno z nadbużańską wsią Dołhobrody, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo, jak i Warszawą, gdzie studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Profesor obecnie jest tam wykładowcą, a z jego wiedzy i umiejętności mogą czerpać kolejne pokolenia studentów.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów odwiedzający Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej mieli okazję przenieść się do wsi dzieciństwa artysty, poczuć jej zapach i smak, dzięki przysmakom przygotowanym przez pracownie ludowe Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, gdzie można było zobaczyć jak powstawały na krosnach tkaniny, skosztować domowego racucha z jabłkami czy dowiedzieć się jak powstaje lokalny przysmak – sękacz zwany także bankuchenem oraz wysłuchać koncertu inspirowanego folklorem w wykonaniu zespołu „Śpievka”.Podczas uroczystości, szerokiej publiczności został zaprezentowały najnowszy obraz prof. Stanisława Baja, który za swoją działalność artystyczną i naukową otrzymał najwyższe wyróżnienie przyznawana ludziom kultury – Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.