Biała Podlaska

„NiepełnoSPRAWNI i podróże” – jubileuszowy festiwal twórczości osób niepełnosprawnych

Kultura Śr. 18.10.2023 15:14:03
18
paź 2023

Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych to impreza kulturalna, skierowana do placówek prowadzących terapię i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie organizowane jest przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej, prowadzone przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Tegoroczna edycja dotyczyła podróży.

18 października, w sali kina Merkury w Białej Podlaskiej odbył się jubileuszowy, bo już 10 Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Podczas wydarzenia zaprezentowano 12 krótkich filmów, związanych z tematem niepełnosprawności i podróży. Przygotowania do festiwalu poprzedziły warsztaty filmowe w siedzibie WTZ w Białej Podlaskiej, który poprowadził aktor filmowy i teatralny Piotr Pręgowski, znany z serialu „Ranczo”.

Filmy zaprezentowane podczas festiwalu oceniała komisja konkursowa. Jak powiedział Radiu Podlasie Jakub Semeniuk, kierownik WTZ Biała Podlaska, filmy oceniane są nie tylko pod względem merytorycznym związanym z tematyką festiwalu, ale także pod względem technicznym.

A dlaczego podróże? Jak podkreślił Jakub Semeniuk, tematyka wyjazdów, podróżowania jest osobom niepełnosprawnym bardzo bliska. – Wszystkie ośrodki, zwłaszcza WTZ co roku wyjeżdżają, zwiedzają różne miejsca. Nasze warsztaty też bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju wyjazdach. Nasi uczestnicy w zasadzie zwiedzili całą Polskę i część Europy! – podsumował kierownik bialskiego WTZ.

Gościem honorowym festiwalu był Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. – Ja sam osobiście bardzo się cieszę, że festiwal stał się tak ważny i tak popularny. Chcę pogratulować dyrektorowi naszej Caritas, za inicjatywę, która kiedyś została podjęta i jest kontynuowana. Myślę, że jest to ogromna szansa dla tych, którzy borykają się z różnymi trudnościami w swoim życiu. I daje im szansę na to, żeby pokazali to, co potrafią – podsumował biskup Kazimierz Gurda.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.