Biała Podlaska

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

Kultura Pt. 12.05.2023 16:01:36
12
maj 2023

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje Noc Muzeów, która przeniesie uczestników do tajemniczych i niezwykle ciekawych czasów średniowiecza.

To z średniowieczem związana jest wystawa „Jaćwieskie eldorado” przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Pokazane na niej zostaną najciekawsze eksponaty pozyskane przez archeologów podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na najbogatszym cmentarzysku Jaćwingów w Krukówku. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ozdoby i elementy stroju (zapinki, naszyjniki, bransolety, pierścionki, zawieszki, paciorki, sprzączki, aplikacje), broń i oporządzenie jeździeckie (miecze, groty włóczni i oszczepów, ostrogi, strzemiona, wędzidła), narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku (noże, szydła, igły, krzesiwa, przęśliki, osełki, naczynia gliniane).

Po raz pierwszy zwiedzającym zaprezentowany zostanie skarb miedzianych monet z Zaniówki, niedawno przekazany do zbiorów Muzeum Południowego Podlasia przez Bialską Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Na placu przed budynkiem Muzeum odbędzie się piknik archeologiczny, na którym Andrzej Klejzerowicz zapozna nas z tajnikami pracy średniowiecznego kowala, Grupa Rekonstrukcji Historycznej FORTIS pokaże jak się ubierano i czym walczono w średniowiecznej Europie, Pracownia Agafii zaprezentuje średniowieczne gry i zabawy, a także smak kuchni średniowiecznej, Sylwia Chilimoniuk odkryje tajniki ówczesnego tkactwa, a z Tomaszem Sajko ze Stowarzyszenia Szlak Templariuszy przy kawie po saraceńsku można będzie podyskutować o średniowiecznych zakonach rycerskich.

Udostępnione do zwiedzania będą wystawy stałe w budynku głównym oraz na wieżyczce wschodniej, wnętrze kaplicy, a także obejrzeć będzie można wystawę pokonkursową „Moja Przygoda w Muzeum”. Oprócz wszystkich wymienionych atrakcji przygotowano jeszcze kilka ciekawych niespodzianek.

Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się w sobotę, 20 maja o godzinie 17.00 i potrwa aż do północy.

Wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.