Biała Podlaska

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

Kultura Niedz. 21.05.2023 00:21:33
21
maj 2023

W Muzeum Południowego Podlasia 20 maja zorganizowano Noc Muzeów. Odwiedzający mogli obejrzeć dwie nowe wystawy, które przenoszą uczestników do tajemniczych i niezwykle ciekawych czasów średniowiecza. Odbył się m.in. wernisaż wystawy „Jaćwieskie eldorado” przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Wystawa "Jaćwieskie eldorado" prezentuje najciekawsze eksponaty pozyskane przez archeologów podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na najbogatszym cmentarzysku Jaćwingów w Krukówku. Zwiedzający mają możliwość zobaczyć ozdoby i elementy stroju (zapinki, naszyjniki, bransolety, pierścionki, zawieszki, paciorki, sprzączki, aplikacje), broń i oporządzenie jeździeckie (miecze, groty włóczni i oszczepów, ostrogi, strzemiona, wędzidła), narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku (noże, szydła, igły, krzesiwa, przęśliki, osełki, naczynia gliniane).

Na placu przed budynkiem Muzeum odbył się piknik archeologiczny, gdzie można się było zapoznać z tajnikami pracy średniowiecznego kowala, Grupa Rekonstrukcji Historycznej FORTIS prezentowała stroje i broń średniowiecznej Europy. Pracownia Agafii prezentowała średniowieczne gry i zabawy, a także smak kuchni średniowiecznej, Sylwia Chilimoniuk odkryła tajniki ówczesnego tkactwa, a z Tomaszem Sajko ze Stowarzyszenia Szlak Templariuszy przy kawie po saraceńsku można było podyskutować o średniowiecznych zakonach rycerskich.

Ponadto po raz pierwszy prezentowana była wystawa podsumowująca prace archeologiczne, które prowadzone są w Parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej.
Muzeum Południowego Podlasia można było odwiedzać w sobotę do północy.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.