Biała Podlaska

Wernisaż wystawy „150 lat bialskiej straży pożarnej”

Kultura Wt. 18.06.2024 07:33:03
18
cze 2024

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zaprasza na wernisaż wystawy pt.: „150 lat bialskiej straży pożarnej”, który odbędzie się w najbliższy piątek, 21 czerwca o godzinie 15.00 w oficynie zachodniej. Wernisaż będzie połączony z plenerową ekspozycją współczesnego sprzętu pożarniczego.

Niedawno w Białej Podlaskiej odbyły się uroczystości 150. rocznicy istnienia Straży Pożarnej w mieście. (Więcej o tym wydarzeniu piszemy TUTAJ). Wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Południowego Podlasia jest zwieńczeniem obchodów rocznicowych.

W 1874 roku, dzięki zapałowi, pasji i poczuciu obowiązku wobec mieszkańców, pracowników magistratu i bialskiej inteligencji powstała Bialska Ochotnicza Straż Pożarna. Bialscy strażacy przetrwali czasy zaborów i kontynuowali swoją trudną służbę po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Chociaż w pierwszych latach po I wojnie światowej zmagali się z brakiem środków na zakup niezbędnego strażackiego wyposażenia, to jednak ich zapał i praca zaowocowały dużym poziomem wyszkolenia i nowoczesnością straży. Już w latach trzydziestych bialska ochotnicza straż pożarna była jedną z największych w regionie. Jednostka była w pełni zmotoryzowana i posiadała piękną, nowoczesną remizę. Straż przetrwała trudne lata okupacji hitlerowskiej. W pierwszych latach PRL stopniowo wyodrębniła się też zawodowa straż pożarna. Jej potrzeba wynikała miedzy innymi z dynamicznego rozwoju miasta. Do dnia dzisiejszego straż utrzymuje wysoki poziom wyszkolenia i posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na zwalczanie różnego typu zagrożeń.

Na wystawie znalazł się sprzęt pożarników od schyłku XIX wieku do dnia dzisiejszego, wśród nich strażackie pompy, prądownice, elementy umundurowania, dokumenty i wyposażenie strażaków. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Izby Tradycji Pożarniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Miedzyrzecu Podlaskim.

Wystawa będzie czynna do 15 września.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.