Biała Podlaska

Wystawa w terespolskiej Prochowni

11
lis 2023

Z racji przypadającej w tym roku 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w ramach miejskich obchodów w Prochowni w Terespolu odsłonięta została wystawa poświęcona historii parafii Trójcy Świętej w Terespolu.

Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia archiwalne przedstawiające początki funkcjonowania parafii, kiedy to kościół był jeszcze drewniany do lat współczesnych, kiedy powstał kościół murowany.

Parafia erygowana w 1697 roku i skasowana w 1888 roku przez władze carskie, wznowiona w 1905 roku. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w 1863 roku, rozbudowany w latach 1981-2001, poświęcony 28 października 2001 roku, mieści się przy ulicy Wojska Polskiego.

Jak podkreślił Przemysław Wróblewski, pracownik Prochowni w Terespolu, inspiracją do powstania wystawy były zdjęcia, które pochodziły od miejscowych fotografów, ale także ze zbiorów muzeum. – Chcieliśmy pokazać jak przez te ostatnie ponad sto lat zmieniała się nasza świątynia, której główna bryła powstała w 1863 roku i do dnia dzisiejszego cały czas się zmienia – podkreślił Przemysław Wróblewski.

Oprócz wystawy poświęconej parafii Trójcy Świętej w Terespolu, posłuchać można było także utworów patriotycznych w wykonaniu chóru „Echo Polesia” oraz zespołu harmonijkowego „Echo Południowego Podlasia”.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.