Biała Podlaska

Biała Podlaska: o Budżecie Obywatelskim i planach zagospodarowania Kina Merkury

Region Śr. 15.11.2023 12:07:02
15
lis 2023

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biała Podlaska radni mieli zająć się m.in. projektem uchwały dotyczącym nabycia budynku, w którym znajduje się Kino Merkury. Ponadto pojawił się pomysł, aby powtórzyć głosowanie dotyczące rozstrzygniętego we wrześniu Budżetu Obywatelskiego.

Sporo dyskusji w mieście wzbudził pomysł likwidacji legendarnego budynku, w którym znajduje się od wielu dziesięcioleci Kino Merkury. W ubiegłym roku, mazowiecka spółka Max–Film, do której należy kameralne kino, wystawiła działkę i obiekt na sprzedaż. Tym razem działką oraz budynkiem interesuje się samorząd miasta Biała Podlaska. Władze miasta chcą w tym obiekcie wykonać salę widowiskową z możliwością wyświetlania filmów w kinowym formacie. Wielu osobom taki pomysł się nie podoba. Swoje zdanie wyraził radny Marek Dzyr. – Jeżeli obecny dzierżawca faktycznie chce się pozbyć jestem za tym, aby to miejsce było kinem. Z moich doświadczeń podróżowania po kraju i oglądania budynków, które są jednocześnie salami koncertowymi, wydarzeniowymi i kinami, wynika że nie widzę takiego połączenia. Jest to bardzo kłopotliwe i co więcej, bardzo kasochłonne. W moim przekonaniu tam zawsze było kino i nadal powinno być – argumentował radny Rady Miasta.

Odmiennego zdania był Robert Woźniak, który przyznał, że to miasto powinno przejąć obiekt, a nie prywatny inwestor. – Myślę, że tu nie powinno być żadnej dyskusji i myślę, że wszyscy radni powinni podnieść rękę za tym. Dlaczego? Jest możliwość aby miasto Biała Podlaska – bialski samorząd – mógł to wykupić i przejąć to kino. Gdyby miasto tego nie przejęło, może to przejąć prywatny inwestor i zrobić z tym co chce. Z tego co wiemy, niekoniecznie z zachowaniem funkcji kina – uzasadniał radny miejski.
Ostatecznie ten projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.

Druga kwestia, którą zajmowali się radni związana była z kolejną edycją BO. Pod koniec września tradycyjne w mieście Biała Podlaska odbywa się rozstrzygnięcie kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tak było też w tym roku, jednak pojawił się wniosek o powtórzenie głosowania, gdyż w elektronicznej wersji zabrakło kwot jakie uzyskają poszczególne projekty. Podczas sesji radni zajmowali się tym tematem. Mówi radny Marcin Izdebski:

Radny Robert Woźniak zapytany o projekt uchwały był lekko zaskoczony tym, że taki pomysł się pojawił.

Z 12 projektów biorących udział w głosowaniu, na terenie miasta Biała Podlaska zostanie zrealizowanych 8 inicjatyw:

– projekt duży – FunPark Podmiejska – (wartość projektu – 1 ml zł)
– projekt średni – Odbetonowanie terenów miejskich oraz budowa punktu informacyjnego (wartość projektu – 500 000 zł)
– projekty małe:

* Historyczno-Edukacyjny szlak Bialskiego Lotnictwa (wartość projektu – 100 000 zł)
* Wykonanie dokumentacji przebudowy ulicy wyzwolenia na odcinku ulicy Drzewieckiego do Długiej (wartość projektu – 200 000 zł)
* Budowa ulicy Fieldorfa (wartość projektu – 100 000 zł)

* Periodyk- Eko Biała Podlaska (wartość projektu – 200 000 zł)

* Ciąg pieszo-jezdny na ul. Mickiewicza (wartość projektu – 70 000 zł)

– projekt Zielonego budżetu Białej Podlaskiej – Sterylizacja kotów i psów (wartość projektu – 50 000zł).
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.