Biała Podlaska

Biała Podlaska: trwa II Bialskopodlaski Kongres Gospodarczy

24
cze 2024

W poniedziałek i we wtorek, 24 i 25 czerwca w auli Akademii Bialskiej w Białej Podlaskiej odbywa się po raz drugi wydarzenie zrzeszające przedsiębiorców i samorządowców, którego celem jest pokazanie możliwości inwestycyjnych Południowego Podlasia.

Dzisiaj odbyła się pierwsza część Bialskopodlaskiego Kongresu Przedsiębiorców podczas, której sporo czasu poświęcono szansom jaki daje ten region potencjalnym inwestorom.

Chodzi m.in. o port w Małaszewiczach i przyszłą autostradę A2, która jest w budowie i za kilka lat dojdzie do granicy polsko-białoruskiej. To także zielona energia, czyli odnawialne źródła energii jako nie tylko odejście od paliw kopalnych, ale również odpowiedź na rosnące ceny węgla, gazu czy paliw.
Więcej o tym mówił w rozmowie z Katolickim Radiem Podlaskie Jarosław Łepecki, prezes Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej.


Wielokrotnie mówiliśmy na antenie KRP o planowanej i pilnej potrzebie przebudowy portu w Małaszewiczach jako szansie na rozwój naszego regionu. Więcej w rozmowie z Bogdanem Danilukiem zastępcą wójta gminy Terespol.


Prowadzenie biznesu to dziś wyzwanie, zwłaszcza dla małych przedsiębiorców i w tak specyficznym regionie jak nasz, gdyż należy przypomnieć, że województwo lubelskie jest najbiedniejszym w Polsce, a dodatkowo najbiedniejszym w UE. To jak z tym biznesem jest? Mówił Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.


Drugi dzień kongresu poświęcony jest stronie samorządowej - Samorządowe Forum Inwestycyjne. Program przedstawia się następująco:
10.00-10.15 - Otwarcie – Jarosław Łepecki, prezes Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej;
10.15-12.00 - „Czynniki zwiększające atrakcyjność inwestycyjną regionu. Rola samorządów terytorialnych w tworzeniu zachęt dla przyszłych inwestorów.”:
- Referat: dr hab. inż. Wisława Lizińska – prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego;
- Moderator: dr hab. inż. Wisława Lizińska – prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego;
- Paneliści: Jarosław Kwasek – członek Zarządu Województwa Lubelskiego; Maciej Buczyński – dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie; Wojciech Sosnowski – pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego województwa lubelskiego w zakresie rozwoju infrastruktury; prof. dr hab. Przemysław Śleszyński – Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania, Polska Akademia Nauk; prof. dr hab. Mieczysław Adamowicz – Akademia Bialska im. Jana Pawła II; przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu SA;
12.00-12.20 - Przerwa kawowa;
12.20-14.30 - Prezentacja potencjału inwestycyjnego regionu przez samorządy terytorialne: miasto Biała Podlaska, miasto Międzyrzec Podlaski, miasto Terespol, miasto Radzyń Podlaski, miasto Parczew, miasto Piszczac, miasto Łuków, gmina Terespol, gmina Zalesie, gmina Międzyrzec Podlaski, gmina Wisznice;
14.30-14.40 - Podsumowanie Forum Inwestycyjnego – Michał Litwiniuk, prezydent miasta Biała Podlaska;
14.40-15.00 - Podsumowanie II BKP – zamknięcie Kongresu: prof. Jerzy Nitychoruk – rektor Akademii Bialskiej; Jarosław Łepecki – prezes Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej;
15.00-15.30 - Obiad;
10.00-15.00 - Czynne stoiska informacyjne firm z regionu Południowego Podlasia.

Ostateczny kształt programu może ulec nieznacznym korektom.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.