Biała Podlaska

Biała Podlaska: Zbierają fundusze na renowację zabytkowych pomników

Region Śr. 01.11.2023 14:06:38
01
lis 2023

Po raz 16 - sty na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej odbywa się kwesta, której celem jest renowacja zabytkowych pomników na terenie bialskiej nekropolii. Od początku w zbiórkę włączają się władze miasta, a w tym roku także druhowie strażacy.

Stowarzyszenie Koło Białczan od 2006 r. prowadzi zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych pomników na cmentarzu parafialnym przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy miasta rozumieją tę inicjatywę i jak co roku hojnie wspierają zbiórkę. W tym roku w zbiórkę włączają się mundurowi, samorządowcy, politycy i lokalni społecznicy. Towarzyszą im harcerze, uczniowie oraz członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Od początku kwestowania udało się zebrać kwotę blisko pól miliona złotych, co pozwoliło na odrestaurowanie 79. zabytkowych grobów i tablic inskrypcyjnych. Tegoroczna kwesta jest szczególna, ponieważ pieniądze są zbierane m. in. na remont nagrobka Rajmunda Łodziaka – pracownika Starostwa Powiatowego i Komendanta Straży Pożarnej w latach 1922 – 1925. Jak podkreślił st. bryg. Artur Tomczuk, komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, za dwa lata przypadać będzie setna rocznica śmierci komendanta Rajmunda Łodziaka – Nie miał rodziny, był społecznikiem, pracował w starostwie, a przede wszystkim dbał o bialską Ochotniczą Straż Pożarną. Trzeba pokazywać młodym kierunek, dbałość o historię i o naszych poprzedników. Ich pamięć jest bardzo ważna dla nas i dlatego zaangażowaliśmy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z OSP Sławacinek Stary – podsumował st. bryg. Artur Tomczuk.

Rajmund Łodziak urodził się 15 stycznia 1887 roku w Gródku Jagiellońskim, w woj. lwowskim. Pracownik Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Komendant Straży Pożarnej (BOSP), w latach 1922 – 1925  sprawował funkcję naczelnika BOSP. Zmarł 3 maja 1925 r., nagle na atak serca, mając 38 lat. Przyczynił się do znacznego rozwoju straży pożarnej w Białej Podlaskiej. Dzięki jego inicjatywie utworzono młodzieżową drużynę strażacką, a w 1923 r. zakupiono instrumenty dla orkiestry strażackiej. W czasie działalności strażackiej, aktywnie angażował się w pracę kulturalno-oświatową.


0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.