Biała Podlaska

Bitwa w obronie przeprawy przez Bug w Gnojnie

Region Pon. 29.05.2023 08:08:28
29
maj 2023

4 lutego 1863 roku w Gnojnie w gminie Konstantynów rozegrała się jedna z potyczek Powstania Styczniowego. W niedzielę, 28 maja, po 160 latach, mieszkańcy miejscowości i przybyli goście, dzięki grupie rekonstrukcyjnej, mieli okazję przeżyć te wydarzenia na nowo.

Pięknie tereny nadbużańskie w Gnojnie, mnóstwo zieleni i oczywiście rzeka Bug. To tu rozegrała się jedna z bitew Powstania Styczniowego, zwycięska bitwa w obronie przeprawy przez Bug. Przygotowania do tej rekonstrukcji trwały kilka miesięcy, ale dzięki grupie rekonstrukcyjnej w Warszawy można było choć na chwilę przenieść się w tamte czasy.


Wydarzenia historyczne zaprezentowane w Gnojnie nad Bugiem to żywa lekcja historii, ważna nie tylko dla mieszkańców gminy Konstantynów. Dlaczego? Wyjaśnia wójt Romuald Murawski.Podczas wydarzenia można było skosztować specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, odwiedzić stoisko Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej, czy wziąć udział w grze terenowej przygotowanej przez ZHP Biała Podlaska.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.