Biała Podlaska

Czujki, ćwiczenia, sprzęt…

Region Czw. 09.11.2023 11:34:53
09
lis 2023

Sezon grzewczy nam się dopiero rozkręca, a Straż Pożarna przypomina o przeglądach przewodów kominowych i czujkach czadu. Są już pierwsze ofiary zaczadzenia, a także przypadki śmiertelne. Ponadto w ostatnim czasie odbyły się ćwiczenia zgrywające z gaszenia pożarów i udało się pozyskać trochę nowego sprzętu.

Od kilku lat Komenda Głowa Państwowej Straży Pożarnej prowadzi ogólnopolską akcję „Zaproś kominiarza do domu, zanim odwiedzi Cię strażak” oraz „Czujka na straży bezpieczeństwa” – obie akcje mają na celu uczulić i przygotować mieszkańców, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego sprawdzili drożność i czystość przewodów kominowych i wentylacyjnych, by uniknąć chociażby pożarów sadzy w kominach oraz przypominają o instalacji czujek czadu – czyli tlenku węgla, który jest gazem bezbarwnym, nie posiada smaku ani zapachu, ale jest śmiertelnie niebezpieczny. Czujka poprzez sygnał dźwiękowy ostrzeże o zagrożeniu, co pozwoli podjąć stosowne działania.

Ponadto niedawno odbyły się ćwiczenia zgrywające z gaszenia pożarów lasów. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie praktycznych możliwości współdziałania zastępów OSP i PSP oraz służb współdziałających w działaniach ratowniczo – gaśniczych na poziomie dowodzenia taktycznego. Dodatkowym elementem pozwalającym udoskonalać współpracę między Jednostkami Ochrony Przeciwpożarowej, Służbami Leśnymi i Policją było poszukiwanie 8 osób zagubionych na terenie działań.

W ostatnim czasie udało się także pozyskać nowy sprzęt – jest to 14 zestawów quadów wraz z przyczepką, które trafiły do jednostek OSP i PSP z powiatu bialskiego.

Więcej w rozmowie z Radiem Podlasie opowiedział st. bryg. Artur Tomczuk, komendant Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej.


Zdjęcia dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.