Biała Podlaska

Dodatkowa oferta dla przedszkolaków /AUDIO/

20
maj 2026

Gmina Wisznice pozyskała dofinansowanie na realizację projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach zadania placówki wzbogacą się o nowe wyposażenie, a dzieci będą mogły skorzystać z dodatkowych zajęć edukacyjnych i wspierających.

To pierwszy tego typu projekt realizowany w gminie Wisznice od kilku lat. Jak wyjaśnił wójt Piotr Dragan, wcześniejsze przedsięwzięcia zakładały przede wszystkim zwiększenie liczby miejsc w placówkach. Tymczasem gmina Wisznice, podobnie jak wiele innych samorządów, zmaga się z problemem wyludniania.

– Liczba dzieci uczęszczających do przedszkoli się zmniejsza. Niewiele, ale jednak dzieci jest mniej. Dlatego tworzenie nowych miejsc jest obecnie całkowicie nieuzasadnione – podkreślił samorządowiec.

Wójt Piotr Dragan wyjaśnił również, jakie są główne założenia projektu:



Sytuacja oświatowa w gminie Wisznice, podobnie jak w większości samorządów, stanowi dziś duże wyzwanie. Obecnie funkcjonują tam cztery szkoły podstawowe – dwie prowadzone przez samorząd oraz dwie przez stowarzyszenia.

Jak zaznaczył wójt, problem zmniejszającej się liczby dzieci jest coraz bardziej widoczny. W ubiegłym roku w gminie urodziło się jedynie 25 dzieci.

– Z tym problemem będziemy musieli zmierzyć się za kilka lat. Obecny system oświaty utrzymujemy, choć dokładamy do niego znaczne środki. W tym roku do oświaty dołożymy 4,5 mln złotych. To bardzo duże pieniądze. Na razie jednak utrzymujemy system czterech szkół – wyjaśnił wójt gminy Wisznice.

Wartość dofinansowania wynosi niespełna 612 tys. złotych, natomiast całkowita wartość projektu to około 674 tys. złotych.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.