Biała Podlaska

Gmina Terespol: niewybuch przywieziony z kopalni piasku. Interweniowali saperzy

Region Śr. 06.12.2023 10:40:33
06
gru 2023

Na terenie gminy Terespol został znaleziony niewybuch pocisku artyleryjskiego kal. 280 mm. Prawdopodobnie został przywieziony do jednej z firm razem z piaskiem z kopalni. Policja zabezpieczała teren do czasu przyjazdu saperów, którzy zneutralizowali znalezisko.

5 grudnia przed południem dyżurny terespolskiego komisariatu otrzymał informację o odnalezieniu pocisku artyleryjskiego. Niewybuch trafił na teren firmy w gminie Terespol razem z przywiezionym tam piaskiem z kopalni.

Na miejsce natychmiast skierowany został funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, który potwierdził zgłoszenie. Policjanci zabezpieczali teren do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do niewybuchu. Saperzy zajęli się już neutralizacją wybuchu. Okazało się, że jest to pocisk artyleryjski kal. 280 mm pochodzący z okresu II wojny światowej. Mundurowi sprawdzili też pobliski teren. Nie znaleźli innych niebezpiecznych pamiątek.

Policja przypomina. Niewybuchów nie wolno: odkopywać, dotykać, podnosić, przenosić, uderzać, rozbijać, rzucać, podgrzewać (np. wrzucać do ogniska), manipulować nimi. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci.

Mundurowi apelują również do amatorów pozyskiwania złomu oraz zbieraczy różnego rodzaju militariów. Pamiętajmy, że nawet w przypadku odnalezienia przedmiotu choćby przypominającego niewybuch, pod żadnym pozorem nie wolno nam go dotykać. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch zabezpieczyć przed dostępem innych osób, następnie powiadomić niezwłocznie najbliższą jednostkę policji.

nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.