Biała Podlaska

Konstantynów: Państwowy pogrzeb ostatniego Żołnierza Niezłomnego na Pomorzu Zachodnim

03
cze 2024

We wtorek, 4 czerwca w Konstantynowie odbędzie się pogrzeb śp. Józefa Bosia ps. ”Lot" - ostatniego Żołnierza Niezłomnego na Pomorzu Zachodnim. Jego szczątki po 72. latach wrócą w rodzinne strony. Uroczystość pogrzebowa z asystą wojskową rozpocznie się o godzinie 11:00 i będzie miała państwowy charakter.

Program uroczystości:
Godz.: 10:15 – przywiezienie i wprowadzenie trumny ze szczątkami śp. Józefa Bosia do kościoła pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie
Godz.: 11:00 – msza pogrzebowa w intencji śp. Józefa Bosia
Godz.: 12:15 – uformowanie konduktu pogrzebowego i przemarsz na cmentarz parafialny
Godz.: 12:45 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową na cmentarzu parafialnym.

Józef Boś ps. „Lot”, „Franek” urodził się 19 września 1924 r. w Boninie, gm. Sarnaki w rodzinie Stanisława i Rozalii Bosiów. Uczestnik konspiracji niepodległościowej współpracujący z grupą Władysława Łukasiuka ps. „Młot”. Zagrożony aresztowaniem wyjechał w 1947 r. na Pomorze Zachodnie. Aresztowany w 1948 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Gryficach. Po ucieczce z konwoju, ukrywał się przez kolejne cztery lata, działając przeciwko kolektywizacji wsi. Przeprowadzał akcje propagandowe i ulotkowe przeciwko tworzeniu w Polsce sowchozów i kołchozów. Utrudniał ich funkcjonowanie poprzez niszczenie należącego do tych spółdzielni mienia. Przeprowadzał rozmowy z rolnikami o konsekwencjach tworzenia takiej formy własności ziemi. W wielu wsiach obejmujących teren jego działania nigdy nie zdołano utworzyć Państwowych Gospodarstw Rolnych, ani zmusić rolników do wstąpienia do spółdzielni. Zamordowany 11 września 1952 r. w pobliżu wsi Krzepocin w zasadzce przeprowadzonej przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie wspartych. 12. Pułkiem KBW Ziemi Szczecińskiej.

Szczątki Józefa Bosia zostały odnalezione 1 grudnia 2021 r. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w toku śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigana Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z udziałem powołanych do sprawy jako biegłych pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie oraz Szczecinie, podczas prac prowadzonych przez prokuratora na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Uroczystości pogrzebowe organizują:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
Urząd Gminy Konstantynów
Urząd Gminy Sarnaki
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
POlsko WSTYDŻ si e Wt. 04.06.2024 04:55:37

mordowałaś SWOICH PATRIOTÓW