Biała Podlaska

Łobaczew Mały świętował 100 - lecie istnienia miejscowości

Region Niedz. 28.05.2023 11:45:08
28
maj 2023

27 maja, w świetlicy wiejskiej w Łobaczewie Małym, miało miejsce wielkie świętowanie. 15 - lecie działalności obchodziło związane z tą miejscowością Koło Aktywnych Kobiet, 10 - lecie uczcił Zespół Śpiewaczy "Łobaczewianki" a 100 - lecie istnienia miejscowości obchodziła społeczność Łobaczewa Małego.

Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego, od 15 lat, promuje na terenie powiatu bialskiego, województwa lubelskiego i całego kraju, swoją małą ojczyznę - gminę Terespol. Koło wielokrotnie reprezentowało województwo lubelskie na "Sielskich Smakach" w Warszawie, Targach "Agro Park" w Lublinie, na Narodowej Wystawie Rolniczej w Poznaniu, festiwalu „Polska od Kuchni” i konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Panie prowadzą m.in. warsztaty kulinarne dla dzieci w czasie ferii zimowych, warsztaty kulinarne z wykonywania potraw tradycyjnych w województwie podlaskim dla dzieci z Litwy i Korycina. Panie prezentują się w tradycyjnym stroju ludowym lubelskim (krzczonowskim – red.). Przewodniczącą stowarzyszenia jest Jolanta Gawryluk. Głównym celem KGW jest kultywowanie tradycji ludowych, integracja lokalnego środowiska, promocja gminy oraz współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Dodatkowo od 10 lat przy Kole Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego funkcjonuje Zespół Śpiewaczy "Łobaczewianki", który reprezentuje Gminę Terespol na różnych imprezach na terenie macierzystej gminy, powiatu bialskiego oraz województw: mazowieckiego i podlaskiego.

Wieś Łobaczew Mały także świętuję w tym roku piękny jubileusz stu lat istnienia. „Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawia się w dokumencie z 15 czerwca 1609 roku. W tym czasie podobnie jak Gromada Błotków, Łobaczew został podarowany przez ówczesnego właściciela Krzysztofa Drohojewskiego królowi polskiemu Zygmuntowi III Wazie. W skład dóbr wchodziło Łobaczewo leżące na terenach dzisiejszego Łobaczewa Małego, w kierunku bardziej na południe. W rękach królewskich Wazów Łobaczew pozostawał do 1668 roku. W połowie XVII wieku wybudowano we wsi cerkiew unicką. Od 1670 roku Piotr Boniecki proboszcz unicki z Łobaczewa był członkiem Kapituły Brzeskiej (unickiej). Cerkiew unicka wchodziła w skład Kapituły Brzeskiej do roku 1795.”*

W latach 1975 – 1998 wieś Łobaczew Mały administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego. Dziś miejscowości liczy nieco ponad 280 mieszkańców.





*Źródło Wikipedia
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.