Podlaski sękacz najlepszy

Archiwum Niedz. 17.09.2023 19:08:20
17
wrz 2023

Po raz dziewiąty zorganizowano Bialski Festiwal Sękaczy. Do Janowa Podlaskiego przyjechali wytwórcy tego tradycyjnego wypieku z terenu powiatu bialskiego. Sękacz na Podlasiu jest znany od dawna i często gości na stołach podczas różnych uroczystości rodzinnych i nie tylko. W trakcie wydarzenia można było spróbować wypieków oraz posłuchać zespołów ludowych z gmin powiatu bialskiego.

W niedzielę, 18 września kilkunastu wytwórców z terenu powiatu bialskiego przyjechało do Janowa Podlaskiego, aby przed komisją konkursową oraz mieszkańcami zaprezentować najbardziej znany tradycyjny wypiek – sękacz.

Sękacz, którego inna nazwa to bankuchen - to tradycyjny, wywodzący się z Podlasia wypiek, którego głównym składnikiem są mąka i jajka. Wypiekany jest najczęściej w piecu opalanym drewnem, a jego przygotowanie jest dość czasochłonne. Charakterystycznym punktem tego ciasta są wypustki, które pojawiają się podczas obracania wypieku na wałku poprzez dolewanie kolejnych porcji. Do tego wypieku czasami dodaje się aromaty np. odrobinę soku z cytryny lub pomarańczy, aby po upieczeniu ciasto było miękkie, wilgotne i dało się długo przechować.

Sękacz jest nieodłącznym elementem wielu najważniejszych rodzinnych uroczystości jak np. komunia czy ślub lub święta, na które zjeżdża się całą rodzina. Ale ten wypiek bardzo często jest ofiarowywany jako prezent, dzięki czemu znany jest nie tylko kolanie.

Zagłębiem sękaczy jest Gmina Łomazy, która od wielu dziesięcioleci znana jest z wytwarzania najlepszych ciast. Podczas festiwalu Sękaczy odwiedzający liczne stoiska mogli przede wszystkim spróbować jak smakuje ten tradycyjny wypiek oraz nabyć najlepszy, ponadto można było zakupić wyroby rękodzielnicze czy miody i produkty pszczele.
Na scenie prezentowały się zespoły działające na terenie powiatu bialskiego.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.