Międzyrzec Podlaski

Święty Jan Paweł II oficjalnie patronem Miasta Międzyrzec Podlaski

Region Pon. 22.05.2023 11:15:44
22
maj 2023

W niedzielę, 21 maja podczas nadzwyczajnej sesji, radni Międzyrzeca Podlaskiego przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Miasta Międzyrzec Podlaski. Ponadto, 18 dzień maja został ustanowiony Patronem Międzyrzeca Podlaskiego. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

- Wyraziliśmy wolę zdecydowanej większości mieszkańców naszego miasta. Myślę, że ten patron będzie nam wszystkim pomagał. Otoczy nas opieką i przyczyni się do tego, że nasza Mała Ojczyzna będzie się rozwijała coraz lepiej - mówi Paweł Łysańczuk zastępca burmistrza miasta Międzyrzec Podlaski.

Jest to wydarzenie historyczne i bardzo ważne dla Kościoła Siedleckiego i Kościoła w Międzyrzecu a także dla samego miasta. Św. Jan Paweł II od dnia dzisiejszego będzie wstawiał się za wszystkimi mieszkańcami wierzącymi i tymi, którzy zdystansowali się wobec Pana Boga i wobec Kościoła – mówił Biskup Kazimierz Gurda.
Podczas Mszy św. w Kościele św. Mikołaja, Dekret Stolicy Apostolskiej ustanowienia św. Jana Pawła Patronem Międzyrzeca Podlaskiego odczytał ks. infułat Kazimierz Korszniewicz.W homilii, Biskup Siedlecki mówił o chrześcijańskich korzeniach Międzyrzeca Podlaskiego. - To miasto zachowuje znaki chrześcijańskiej tożsamości, o których mówił w Siedlcach św. Jan Paweł II. Międzyrzec jest miastem, w którym wiara w Chrystusa, miłość do Kościoła, do Papieża były i są stale pielęgnowane i zachowywane. To miasto, którego mieszkańcy mają unickie korzenie i zachowują pamięć o błogosławionych Męczennikach z Pratulina. Z Międzyrzeca Podlaskiego pochodzi duża liczba księży diecezjalnych i zakonnych a także wiele sióstr zakonnych. Ich wiara i miłość do Chrystusa i do Kościoła rozwijała się w rodzinach, które czuły się i czują odpowiedzialne za swoje parafie i Kościół diecezjalny. W Międzyrzecu, 27 lat temu przy Kościele św. Józefa kiedy proboszczem był ks. infułat Kazimierz Korszniewicz, został postawiony Pomnik Św. Jana Pawła II. Tu też jest szkoła, która nosi imię św. Jana Pawła II. Dzisiejsza uroczystość nadania Patronatu św. Jana Pawła II dla Międzyrzeca Podlaskiego jest zwieńczeniem tej bogatej katolickiej tradycji naszego miasta – mówił w homilii biskup Kazimierz Gurda. POSŁUCHAJ

Następnie przed Pomnikiem Św. Jana Pawła II, nastąpiło zawierzenie mieszkańców miasta Panu Bogu przez wstawiennictwo świętego patrona. Uczyniono to w pięciu grupach.

-zawierzenia naszych przodków, którego dokonali przedstawiciele środowisk zajmujących się odczytywaniem i upamiętnianiem historii Międzyrzeca Podlaskiego.
- drugą grupą byli kapłani i siostry zakonne.
- trzecią samorządowcy, politycy, przedstawiciele służb dbających o rozwój, bezpieczeństwo i zdrowie.
- Kolejną grupą byli przedstawiciele rodzin i szkół pracodawców i pracowników.
-  Następnie zawierzenia Panu Bogu przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II dokonali przedstawiciele organizacji i zrzeszeń społecznych działających w Międzyrzecu Podlaskim.

Oprawę muzyczną zapewniły połączone chóry międzyrzeckich parafii oraz orkiestra wojskowa z Siedlec. Uroczystości nadania patronatu św. Jana Pawła II Miastu Międzyrzec Podlaski zakończyły się koncertem Chóru Miasta Siedlce ze spektaklem solistów Teatru ES „Śpiewnik Papieski”.

POSŁUCHAJ całego materiału:Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
kogito Śr. 24.05.2023 16:56:17

Bardzo cenna inicjatywa. Szkoda tylko, że burmistrza nie było. Ale on pewnie woli marsze z czerwoną błyskawicą...