Siemiatycze

Warta Pamięci – ogólnopolska akcja w hołdzie ofiarom zbrodni sowieckich

Region Pon. 18.09.2023 15:48:29
18
wrz 2023

W sobotę, 16 września, w przeddzień rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, w Czajach-Wólce w gminie Ciechanowiec, z udziałem Senatora RP Jacka Boguckiego odbyły się uroczystości organizowane w ramach akcji Warta Pamięci.

Warta miała miejsce przy pomniku poświęconemu pamięci kpt. Władysława Łukasiuka Młota, Dowódcy Oddziałów Partyzanckich 6 Brygady Wileńskiej AK w latach 1945 - 1949. Modlitwie w intencji poległych przewodniczył ks. Dariusz Misior, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Czajach.

„Warta Pamięci” to wydarzenie, które ma na celu uczczenie rocznicy agresji sowieckiej w 1939 roku i oddanie hołdu obywatelom polskim zamordowanym przez sowietów na wschodzie kraju. Jest to akcja, która nie tylko jest symbolem pamięci, ale także świadectwem solidarności i zrozumienia między pokoleniami.

16 września o tej samej porze, dokładnie o godzinie 17.30, blisko 30 lokalizacji w całej Polsce jednocześnie stało się miejscem hołdu i pamięci. Jest to data wybrana nieprzypadkowo. W ten sposób nawiązuje ona do capstrzyków wojskowych, które w latach II Rzeczpospolitej poprzedzały wiele patriotycznych wydarzeń.

W wydarzeniu udział wzięli: Senator RP Jacek Bogucki, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko, Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, Wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu Katarzyna Rostkowska wraz z uczniami Oddziałów Przygotowania Wojskowego, Radny Rady Miejskiej w Ciechanowcu Antoni Malinowski oraz mieszkańcy miasta i gminy Ciechanowiec.

Organizatorem „Warty Pamięci” są Fundacja Rekonstruktorzy.pl i Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Patronat nad akcją objęły: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Instytut Pamięci Narodowej.


Inf. Pras.

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
broń Boże Wt. 19.09.2023 03:56:16

O widać prywatną firmę Boguckich - sejm i senat.....hihihi