XIV Przygraniczny Konkurs Tkacki – prace nadesłane z całej Polski
Region
Niedz. 22.10.2023 13:03:17


22
paź 2023
paź 2023
Perebory, narzuty, dywaniki, torebki czy poduszki, wszystko wykonane tradycyjną metodą tkacką na krosnach, to prace nadesłane w tym roku na XIV Przygraniczny Konkurs Tkacki „Tradycja a współczesność – tkactwo ludowe w dolinie Bugu i Krzny”.
W sobotę, 21 października w pracowni tkackiej im. Stanisławy Baj w Hrudzie odbyło się podsumowanie już 14 konkursu tkackiego. Celem konkursu jest popularyzacja tkactwa i wzornictwa swojego regionu. Jury konkursowe oceniało prace nadesłane przez dzieci do 15 lat oraz dorosłych, w czterech kategoriach.I. Perebory (tradycyjnie wykonany wzór zastosowany w strojach ludowych lub współcześnie)
II. Gobeliny i kilimy
III. Tkaniny wielonicielnicowe
IV. Dowolna technika tkacka tradycyjna (m.in. chodniki, krajki, zapaski)
Jednym z tradycyjnych wzorów wykonywanych w pracowni w Hrudzie, ale także ocenianej podczas konkursu jest perebor. Perebory to tradycyjny haft ludowy. Jest charakterystyczny dla ludowych strojów damskich i męskich południowego Podlasia. Pracownia w Hrudzie słynie właśnie z ręcznie tkanego pereboru. Aby wykonać haft na koszulę damską należy poświęcić na to 3 dni, po kilkanaście godzin dzienne. Potrzebne są hafty na ramiona, stójkę, mankiety oraz szeroki haft na przedramię. Perebory został także wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Konkurs tkacki organizowany rzez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej od kilku lat cieszy się zainteresowaniem nie tylko lokalnych adeptów tkactwa, ale także osób z całej Polski. W tym roku na konkurs nadesłano 39 prac w grupie osób dorosłych i 6 prac w grupie młodzież do lat 15.
Jak podkreśliła Agnieszka Demidowicz, instruktor GOK tkactwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem. – Coraz więcej młodych osób, berze udział. Jest taki program – mistrz i uczeń – dlatego pojawiają się nowe tkaczki. Mamy prace z różnych terenów z Olsztyna, Częstochowy, Białegostoku czy z miejscowości Sejny, także poszerza nam się grono tkaczy – podsumowała Agnieszka Demidowicz.
WYNIKI
W grupie wiekowej dzieci do 15 lat przyznano wyróżnienia:
Weronice Waszkiewicz, Annie Jówko, Zuzannie Korniluk, Nikoli Galińskiej, Adamowi Panasiukowi oraz Błażejowi Szymczukowi. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Hruda.
W grupie wiekowej młodzież i dorośli komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:
w I kategorii: (perebory)
Nagrodę I stopnia otrzymała Aneta Flisiak z Abramowa
Nagrody II stopnia otrzymali: Zofia Jówko z Hruda oraz Jakub Pietruczuk z Perkowic
w II kategorii: (gobeliny i kilimy) prac nie zgłoszono
w III kategorii: (tkaniny wielonicielnicowe)
Nagrodę I stopnia otrzymała Małgorzata Pepłowska z miejscowości Ruchna
Nagrodę II stopnia otrzymała Bernarda Rość z Szaciłówki
Nagrody III stopnia otrzymały: Katarzyna Daniewicz z Czarnej Wsi Kościelnej oraz
Bogusława Depkun z miejscowości Zaruby
Wyróżnienie otrzymała Magdalena Papakul z miejscowości Mordy
w IV kategorii: (dowolna technika tkacka tradycyjna)
Nagrodę I stopnia otrzymała Krystyna Zagrobelna z Olsztyna
Nagrody II stopnia otrzymały: Marianna Kałdun z Kożanówki oraz
Agnieszka Hryniewska z miejscowości Mokre
Nagrodę III stopnia otrzymał Włodzimierz Kurowski z Sulejówka
Podsumowanie konkursu rozpoczęło się występem Zespołu Zorza z Cicibora Dużego, natomiast na zakończenie wystąpił zespół Sołtyski z Pawłowa w województwie świętokrzyskim.
Zobacz Galerię
71 Zdjęć
POBIERZ APLIKACJĘ

0 komentarze