Żołnierz Niezłomny Stanisław Solecki spoczął w Wisznicach
Region
Śr. 21.06.2023 17:00:22
21
cze 2023
cze 2023
Żołnierz Niezłomny Stanisław Solecki, żołnierz Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej spoczął na cmentarzu parafialnym w Wisznicach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w środę, 21 czerwca Mszą św. pod przewodnictwem ks. kan. Jana Pieńkosza, proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego.
Dziś w Wisznicach odbyły się uroczystości pogrzebowe doczesnych szczątków Żołnierza Niezłomnego Stanisława Soleckiego. Uroczystą Eucharystię poprzedziła ceremonia wprowadzenia do świątyni trumny ze szczątkami zmarłego oraz czuwanie. Homilię wygłosił ks. Daniel Struczyk, kapelan 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej, który mówił m.in. o miłości do ojczyzny i gotowości do oddania za nią życia.Szczątki doczesne Stanisława Sołeckiego zostały odnalezione dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej.
Dzisiejsze uroczystości mające charakter wojskowy i państwowy to ważne wydarzenie, które zapisze się w historii miejscowości Wisznice, ale także w pamięci żyjących członków rodziny Stanisława Soleckiego.
Gmina Wisznice dba o pamięć bohaterów. Na cmentarzu parafialnym jest część poświęcona m.in. żołnierzom, który zginęli w czasie II Wojny Światowej.
Stanisław Solecki urodził się 7 stycznia 1926 r. w Plancie w powiecie radzyńskim. W czasie okupacji niemieckiej służył od maja 1943 r. w Batalionach Chłopskich, a następnie w oddziale Armii Krajowej pod dowództwem Aleksandra Wereszki „Rocha", operującym na terenie powiatu bialskiego. Po rozbrojeniu oddziału przez Sowietów został osadzony w obozie na Majdanku, skąd został zwolniony i powrócił do rodziców do Wisznic. Osiedlił się i pracował w rodzinnym gospodarstwie w Wisznicach. Na początku 1946 r. wyjechał w poszukiwaniu pracy do Szczecina. W lipcu tego samego roku został aresztowany przez patrol MO i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie z 20 lipca 1946 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 30 sierpnia 1946 r. w więzieniu w Szczecinie. Szczątki Stanisława Soleckiego zostały odnalezione w czerwcu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Zobacz Galerię
109 Zdjęć
0 komentarze