Rolnicy

Rolnicy z naszego regionu wśród laureatów konkursów „Rolnik z Lubelskiego 2024” raz „Ekolubelskie 2024”

04
kwi 2024

Znamy zwycięzców V edycji konkursów „Rolnik z Lubelskiego 2024” oraz „Ekolubelskie 2024”. 4 kwietnia w Lublinie laureatów uhonorował Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed. Wśród laureatów znaleźli się rolnicy z naszego regionu: Paweł Szatałowicz z miejscowości Łomazy w powiecie bialskim, Jolanta i Sławomir Tupikowscy z miejscowości Wola Zdunkówka w powiecie radzyńskim, Bartosz i Beata Katarzyna Ilczuk z Milanowa w powiecie parczewskim, Paulina Pietrusik z Kodnia w powiecie bialskim, Szczepan Wojdat z Rokitna w powiecie bialskim, Bożena i Sławomir Fiutka z Brzostówki w powiecie lubartowskim, i Elżbieta Mielniczuk z miejscowości Derło w powiecie bialskim.

W konkursie Rolnik z Lubelskiego 2024 w kategorii produkcja zwierzęca II miejsce zajął Paweł Szatałowicz z miejscowości Łomazy w powiecie bialskim, który zajmuje się chowem i hodowlą rasy bydła Hereford. Ma 28 lat doświadczenia pracy w rolnictwie.

W kategorii produkcja roślinna - I miejsce zajęli państwo Jolanta i Sławomir Tupikowscy z miejscowości Wólka Zdunkówka w powiecie radzyńskim, którzy w swoim gospodarstwie uprawiają: rzepak ozimy, pszenicę, pszenżyto, kukurydzę, soję. Posiadają 210 ha. Są laureatami konkursów „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, „Rolnik-farmer roku”, „Innowacyjny Farmer 2022” oraz „AgroLiga 2021”.

W kategorii ogrodnictwo i sadownictwo, wyróżnienie otrzymali Państwo Bartosz i Beata Katarzyna Ilczuk z Milanowa w powiecie parczewskim posiadający – 9 ha sadu jabłoniowego. W ramach Rolniczego Handlu Detalicznego prowadzą sprzedaż soków.

W kategorii producent-przetwórca III miejsce zajęła Paulina Pietrusik z Kodnia zajmująca się przetwórstwem produktów roślinnych i zwierzęcych. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Szczepanowi Wojdatowi z Rokitna, który na 80 – ciu hektarach zajmuje się uprawą dyni i roślin oleistych takich jak: len, rzepak, ostropest. Zdobywca tytułu: „Dobre, bo bialskie 2018”, odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa 2021”.

Konkurs Ekolubelskie 2024 jest co roku przeprowadzany równolegle z „Rolnikiem z Lubelskiego”. Inicjatywa ma na celu promowanie oraz upowszechnianie wiedzy w zakresie rolnictwa ekologicznego.

II miejsce w tym konkursie zajęli Państwo Bożena i Sławomir Fiutka z miejscowości Brzostówka w powiecie lubartowskim, zajmujący się produkcją roślinną, i uprawą owoców miękkich.

Wyróżnienie przyznano Elżbiecie Mielniczuk z miejscowości Derło w powiecie bialskim, która zajmuje się uprawą ekologicznej dyni i hodowlą owiec; brała udział w programach „To się opłaca” czy „Magazyn rolniczy”; propagatorka polskiego rolnictwa ekologicznego.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.