Biała Podlaska

/AKTUALIZACJA/ Szmaragdowo-Platynowe Gody Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”

Kultura Śr. 23.04.2025 08:20:53
23
kwi 2025

W związku z decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu w sobotę, 26 kwietnia, dnia żałoby narodowej z powodu pogrzebu papieża Franciszka, Koncert Jubileuszowy z okazji 55-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” zostaje przełożony na dzień wcześniejszy – piątek, 25 kwietnia, na godzinę 19:00. Bez zmian pozostaje program koncertu, jak również zaplanowane na sobotę, 26 kwietnia, od godziny 15:00, spotkanie z mediami oraz wręczenie dyplomów, wyróżnień i listów gratulacyjnych. Katolickie Radio Podlasie jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie”, działający przy Filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, od 1970 roku nieprzerwanie promuje folklor i pielęgnuje tradycję – szczególnie tę związaną z rodzinnym regionem Podlasia. Od początku swojej działalności zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym nie tylko w regionie i kraju, ale również poza jego granicami. Reprezentował Polskę na wielu prestiżowych wydarzeniach, prezentując oryginalne widowiska taneczno-muzyczne, które zdobywały uznanie publiczności na całym świecie.

Koncert jubileuszowy odbędzie się w ramach akcji „tańczMY” zorganizowanej przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Jest to inicjatywa, która już po raz siódmy połączy pasjonatów tańca we wspólnym celebrowaniu Międzynarodowego Dnia Tańca, który obchodzony jest co roku 29 kwietnia.

Podczas uroczystego podsumowania 55-letniej działalności i dorobku ZPiT „Podlasie”, na jednej scenie pojawią się zarówno obecni tancerze-studenci, jak i absolwenci Zespołu AWF Biała Podlaska, tworząc niemal 120-osobową grupę tańcząco-śpiewających artystów. Organizatorzy zaplanowali koncert podzielony na dwie części, z których każda będzie niemałym zaskoczeniem dla publiczności. Pierwsza część poprowadzi przez taneczne wspomnienia, aby w kolejnej pokazać tradycyjną kulturę Podlasia.

Nad choreografią i reżyserią koncertu jubileuszowego czuwać będzie dr Marcin Bochenek, kierownictwo muzyczne objął Przemysław Marcyniak, za projekt oświetlenia odpowiada Katarzyna Migała, natomiast realizacją dźwięku zajął się Krzysztof Szalak.

Koncert poprowadzi przyjaciel zespołu Paweł Bukrewicz (absolwent AWF), lektor, znany między innymi także z TVP.

Ramowy program uroczystości

AWF Biała Podlaska, ul. Akademicka 2

Piątek, 25 kwietnia

19:00 – koncert z okazji Jubileuszu 55-lecia (Aula ROBiR AWF)

Sobota, 26 kwietnia

14:30 – konferencja prasowa, spotkanie z mediami (sala konferencyjna AWF)
15:00 – wręczenie listów gratulacyjnych, dyplomów i wyróżnień (sala konferencyjna AWF)
(Organizatorzy nie przewidują wystąpień na scenie podczas koncertu)

KONCERT

Choreografia i reżyseria koncertu: dr hab. prof. AWF Marcin Bochenek
Kierownictwo muzyczne: Przemysław Marcyniak
Projekt oświetlenia: Katarzyna Migała
Realizacja dźwięku: Krzysztof Szalak

Część I – 60′

TANECZNE PEJZAŻE – WSPOMNIENIA

Opr. muz.: P. Marcyniak, Z. Celiński
Choreografia: M. Bochenek, E. Cieślińska

Lata pracy i zaangażowania setki tancerzy i absolwentów, liczne wyjazdy, koncerty i festiwale. Najważniejsze karty historii zapisane zostały w kronikach, a pozostają one w pamięci wszystkich naszych tancerzy. Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” to instytucja, to także „żywy organizm”, który funkcjonuje równocześnie z rozwojem bialskiej uczelni i grupą ludzi, którzy przychodzą, są i zawsze tu wracają. Taneczne pejzaże, choreografie wspomnień w opowiadaniu o miłości, pasji do tańca i folkloru, sentymentalnie z uwzględnieniem najważniejszych wydarzeń na przestrzeni 55 lat.

KINEMATOGRAF NA BIELANACH – TAŃCE I PIOSENKI STAREJ WARSZAWY

Opr. muz.: P. Marcyniak
Choreografia: M. Bochenek

Widowisko taneczno-muzyczne z dawką energii i humoru, w którym muzyka i taniec towarzyszą obrazom przedwojennej Warszawy na podstawie zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Bielany to miejsce szczególne w historii macierzystej AWF. W widowisku oprócz szlagierów nie zabraknie akcentów sportowych związanych z powstaniem w 1929 roku Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, późniejszej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Z wielu względów to połączenie wpisuje się w tożsamość i charakter zespołu oraz uczelni, uwzględniając sportowe DNA tancerzy i twórców.

Część II – 45′ (przerwa 15 min)

TRYPTYK PODLASKI – TAJEMNICA KOROBECZKI


Opr. muz.: P. Marcyniak
Choreografia: M. Bochenek

Folklor taneczny Podlasia to interesująca karta, która została zapisana dawno temu, a swoją treścią intryguje na wiele różnych sposobów. Najpiękniejsze melodie oraz tańce Podlasia lirycznie z humorem, kolorowo w różnych „odcieniach i barwach”. Tryptyk jest odniesieniem do biegu zdarzeń, przemijania i pór roku. Tytuł spektaklu ma wymiar heterogeniczny, nawiązuje do „korobeczki”. Z jednej strony to pleciony kosz, który oznacza słomianą koszałkę, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, z drugiej to taniec, do lirycznej melodii, z symboliką nawiązującą do prac związanych z wytwórczością ludową.

Materiał: ZPiT „Podlasie” AWF Biała Podlaska
Opracowanie: Sylwia Gdela

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.