Biała Podlaska

XXVII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

Kultura Czw. 01.02.2024 16:21:00
01
lut 2024

W dniach 27-28 stycznia w hali sportowej Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu odbyła się XXVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. W tegorocznej edycji wystąpiło 15 chórów i zespołów z Polski i Ukrainy. Uczestnicy zaprezentowali różne style, od tradycyjnego śpiewu cerkiewnego i chóralnego, poprzez wykonania ludowe, a kończąc na białym głosie.

Festiwal od lat jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej o charakterze kulturalnym i religijnym. Największą jego zasługą jest przywracanie pamięci i kultywowanie wschodniosłowiańskich obrzędów kolędowania, przypominając, że ten region naszego kraju, jak mało który, przesiąknięty był wielowyznaniowym, wielonarodowościowym klimatem.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich nie ma formuły konkursu. Zespoły traktowane są równorzędnie i uczestniczą w dwóch dniach przesłuchań festiwalowych.

Publiczność, która licznie uczestniczyła w tym wydarzeniu, miała wyjątkową okazję posłuchać dawnych kolęd i pastorałek obrządku wschodniego, który przeważał niegdyś na terenach Podlasia i Polesia.

Podczas festiwalu, poza licznie przybyłą publicznością, obecni byli: arcybiskup diecezji lubelsko-chełmskiej Abel, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. ap. Jana Teologa w Terespolu ks. prot. Jarosław Łoś, burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Barbara Barszczewska, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Tarasiuk, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ewa Zając, ks. dziek. dekanatu terespolskiego proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Terespolu - Mirosław Krupski wraz z księżmi wikariuszami: Andrzejem Żelazo i Łukaszem Borowskim, wójtowie okolicznych gmin: Krzysztof Iwaniuk (Terespol), Jerzy Troć (Kodeń) i Zygmunt Litwiniuk (Tuczna) oraz przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych z Terespola i okolic.

Podczas festiwalu wystąpili:
I dnia:
- Zespół Śpiewaczy Echo Polesia Terespol;
- Chóry: Zespół Muzyki Cerkiewnej Varslaviai Zespół Dziecięcy Mała Varslavia;
- Chór Domu Kultury w Łucku (Ukraina);
- Chór Chełmskiego Centrum Kultury Prawosławnej z Chełma;
- Chór Bractwo z Bielska Podlaskiego;
- Katedralny Chór Młodzieżowy Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Warszawie;
- Chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy Parafii Przemienienia Pańskiego w Lublinie;
- Chór Wołyńskie Dzwony Łuck (Ukraina).
Konferansjer – ks. dr Jarosław Szczur.

II dnia:
- Chór Parafii Prawosławnej pw. św. ap. i ewangelisty Jana Teologa – Terespol;
- Chór Prawosławna Nadburzańszczyzna;
- Chór Rodziny Susidko ze Sławatycz;
- Chór Parafii Prawosławnej p.w. Opieki Matki Bożej ze Sławatycz;
- Chór Parafii Prawosławnej p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach;
- Chór Centrum Kultury Prawosławnej w Biłgoraju;
- Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.
Konferansjer – ks. Korneliusz Wilkiel.

Festiwal zorganizowali: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu oraz Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie, a jego darczyńcą Powiat Bialski.


Inf. i fot. Łukasz Pogorzelski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook