Biała Podlaska nagrodzona za proekologiczną postawę
Region
Pt. 28.02.2025 11:28:02

28
lut 2025
lut 2025
Medalem w programie Polska Stolica Recyklingu oraz certyfikatem za aktywny udział w projekcie „Elektryczne Śmieci” uhonorowano miasto Biała Podlaska. Podsumowanie akcji odbyło się podczas Kongresu Miast i Biznesu „Zasypani w mieście, firmie, społeczeństwie”, który odbył się 26 lutego. Wyróżnienia odebrali: Justyna Gorczyca, Wiceprezydent Miasta Biała Podlaska oraz Wojciech Sosnowski, Naczelnik Gabinetu Prezydenta. Jest to część ogólnopolskiej grywalizacji w ramach programu Polska Stolica Recyklingu, który angażuje samorządy do działań na rzecz ochrony środowiska.
Biała Podlaska – miasto w wersji SMARTProgram Polska Stolica Recyklingu, który łączy miasta, instytucje i organizacje, skupia się na zwiększaniu świadomości mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki elektroodpadów oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Udział w tym projekcie wzięło blisko 80 samorządów oraz ponad 180 miejskich instytucji. Biała Podlaska wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem w zbiórkę elektroodpadów, a także w promowanie działań związanych z recyklingiem.
Miasto może poszczycić się trzynastoma czerwonymi pojemnikami na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, które są widoczną oznaką zaangażowania w projekt „Elektryczne Śmieci”. Dodatkowo, mieszkańcy mogą korzystać z darmowych odbiorów dużych elektroodpadów z domów i firm. Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci, podkreśla: „Bardzo nas cieszy, że po raz kolejny możemy docenić samorządy zaangażowane w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci. Dzięki rosnącej świadomości społecznej, możemy mówić o coraz lepszych efektach tych zbiórek.”
Elektryczny Las i nagrody za zaangażowanie
Biała Podlaska otrzymała także wyjątkowy prezent – bon na Elektryczny Las, który oznacza sadzonki drzew odpowiadające liczbie ton elektrycznych śmieci zebranych przez miasto w ciągu ostatniego roku. Dzięki temu w mieście posadzonych zostanie 28 nowych drzew, co jest doskonałym przykładem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Biała Podlaska na fali ekologii – nagrody dla instytucji
Program Polska Stolica Recyklingu nie ogranicza się jedynie do samorządów – w grze biorą również udział miejskie instytucje. Z Białej Podlaskiej wyróżniona została Szkoła Podstawowa nr 2 im. Lotników Podlasia, która zdobyła nagrodę w kategorii „artykuły dziecięce”. Placówka otrzymała 10 tysięcy złotych, które może przeznaczyć na dowolny cel.
Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost, zachęca do działania: „Idzie wiosna, więc to idealny moment, aby przewietrzyć szafy z rzeczami, których już nie używamy. Można oddać przedmioty, które jeszcze mogą dać radość innym i pomóc w potrzebie, a także znaleźć nowe życie w butiku „cyrkularnym” za przystępną cenę.”
EKOzwroty – proekologiczne działania na rzecz przyszłości
Za pomocą usługi EKOzwroty mieszkańcy mogą oddawać niepotrzebne, ale wciąż zdatne do użycia przedmioty – książki, obuwie, zabawki, elektronikę i tekstylia. Podczas Kongresu Miast i Biznesu podpisane zostały również porozumienia, na mocy których miasta będą współpracować z Fundacją Odzyskaj Środowisko w zakresie edukacji ekologicznej związanej z EKOzwrotami.
Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko podsumowuje: „Medal z recyklingu elektrycznych śmieci to nasze podziękowanie dla Miasta i jego mieszkańców za proekologiczną postawę w projekcie Elektryczne Śmieci oraz w Programie Polska Stolica Recyklingu. Dzięki ich działaniom możemy uniknąć zasypania przez zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale także inne odpady, takie jak tekstylia. Dzięki świadomym mieszkańcom zrównoważony rozwój miast staje się realny.”
Biała Podlaska, biorąc udział w Programie Polska Stolica Recyklingu, staje się przykładem miasta, które dba o środowisko, angażuje swoich mieszkańców i dąży do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Patronat honorowy nad programem Polska Stolica Recyklingu oraz Kongresem Miast i Biznesu objęli prezydenci Białej Podlaskiej, Będzina, Bełchatowa, Chełmu, Elbląga, Gdańska, Gniezna, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Leszna, Łodzi, Mielca, Pabianic, Płocka, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Siedlec, Starachowic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Wałbrzycha, Zabrza i Zgierza.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.
Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska i Elektryczne Śmieci.
Fot. Fundacja Odzyskaj Środowisko
0 komentarze