Biała Podlaska

Najpierw kominiarz, czyli przygotowania do sezonu grzewczego

Region Wt. 03.10.2023 13:04:57
03
paź 2023

„Zaproś kominiarza do domu nim odwiedzi Cię strażak!” – to ogólnopolska akcja informacyjna mająca na celu przypomnienie mieszkańcom o cyklicznych przeglądach przewodów kominowych oraz kominów. Gdy przyjedzie Straż Pożarna może być już za późno…

Choć sezon grzewczy w tym roku jest dopiero przed nami to mimo wszystko należy pamiętać o przeglądach przewodów kominowych oraz wyczyszczeniu kominów zanim na dobre rozpocznie się palenie w piecu. Dodatkowo Straż Pożarna przypomina, aby szczególnie w domach jednorodzinnych, czy mieszkaniach komunalnych gdzie pomieszczenia ogrzewane są np. poprzez spalanie węgla lub drewna w piecu – instalować czujkę dymu i tlenku węgla.

Dlaczego to takie istotne? Ponieważ tlenek węgla potocznie zwany czadem – to bezwonny, bezsmakowy, bezzapachowy i bardzo trujący gaz. Powstaje na skutek niepełnego spalania (przy niedostatecznym dopływie tlenu) substancji organicznych i nieorganicznych.

W warunkach domowych tlenek węgla jest elektem ubocznym niepełnego spalania węgla, ropy, drewna, gazu, oleju, benzyny i innych paliw stałych i płynnych. Czad w warunkach domowych jest cięższy – powietrze o temperaturze 20 st C i „normalnej” wilgotności 60% ma gęstość około 1,206kg/m3 co powoduje, że wraz z dwutlenkiem węgla CO2 i innymi produktami spalania, gromadzą się przy podłodze.

Innym zagrożeniem płynącym z zanieczyszczonych i niedrożnych przewodów kominowych jest pożar sadzy, a to może prowadzić do zajęcia się całego budynku mieszkalnego.

W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:

1) niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
2) wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
3) zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 62 Ustawy Prawo Budowlane, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego powinien m.in. co najmniej raz w roku poddawać kontroli stanu technicznego przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne).

UWAGA!!!
Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.