Policja

Oszustwo internetowe – mężczyzna stracił prawie 17,5 tys. zł

27
lut 2025

Mężczyzna stracił niemal 17,5 tys. zł w wyniku oszustwa podczas sprzedaży perfum na portalu ogłoszeniowym. Oszuści, podszywając się pod kupca, nakłonili go do kliknięcia w fałszywy link oraz podania kodów BLIK, co doprowadziło do wypłaty gotówki i wykonania przelewów.

Mężczyzna wystawił perfumy na sprzedaż i wkrótce otrzymał wiadomość od osoby rzekomo zainteresowanej zakupem, proszącą o podanie adresu e-mail. Po chwili otrzymał e-mail, który wyglądał jak komunikat systemowy z portalu ogłoszeniowego. Pismo informowało, że towar został zakupiony i aby otrzymać pieniądze, należało potwierdzić transakcję. W wiadomości znajdowały się także dane osoby rzekomo kupującej. Niestety, fałszywa wiadomość wyglądała identycznie jak oryginalna, co zmyliło mężczyznę.
Po kliknięciu w link, otworzyła się strona, która wyglądała jak strona banku. Mężczyzna wybrał swój bank, po czym na ekranie pojawił się komunikat, że wkrótce skontaktuje się z nim pracownik banku. Po kilku chwilach odebrał telefon od osoby podającej się za konsultanta, która zapewniała go, że konieczne jest podanie kodów BLIK w celu „autoryzacji” transakcji. Zgodnie z instrukcjami, mężczyzna wygenerował 5 kodów BLIK i zatwierdził operacje.

Rzekoma konsultantka zapewniała, że na jego koncie należy zablokować środki, z których będzie mógł płacić na portalu ogłoszeniowym. Wkrótce poprosiła go o kolejne 5 kodów BLIK w celu „odblokowania” środków. Dopiero wtedy 43-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustwa. Zakończył rozmowę i zgłosił sprawę na policję. Niestety, przestępcy wypłacili z jego konta 17,5 tys. zł.

Policja apeluje do wszystkich internautów o szczególną ostrożność podczas zawierania transakcji online. Przestrzega przed klikaniem w podejrzane linki i podawaniem kodów BLIK, loginów oraz haseł do bankowości internetowej. Warto zachować czujność, by nie stać się ofiarą podobnych oszustw.


na podst. inf. KMP Biała Podlaska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Tadełusz Pt. 28.02.2025 05:57:25

Miałem podobną sytuację, ale nie dałem się nabrać. W tych wiadomościach widać od razu po linku, że coś z nim nie tak. Trzeba patrzeć na same linki, a nie klikać. Niestety sprawcy nieuchwytni, zapewne mają emulatory bankomatów, bo w bazie banku te ich bankomaty widnieją w centrum Warszawy, a cały proces okradania trwa za szybko by było możliwe fizyczne wypłacenie pieniędzy z bankomatu. W rzeczywistości pewnie dzieje się to na jakimś Zaporożu albo w innej Kenii.