Policja

Zatrzymany pijany kierowca

13
lut 2025

Policjanci bialskiej drogówki zatrzymali do kontroli 26-letniego kierowcę Hondy, który jechał z włączonymi światłami drogowymi i halogenami niegodnie z przepisami. Szybko okazało się, że nie jest to jedyne przewinienie. Na jego koncie figurowały bowiem trzy zakazy kierowania pojazdami, a on sam kierował „na podwójnym gazie”. Badanie wykazało niemal 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna w takim stanie przewoził pasażerkę.

W miniony wtorek, 11 lutego, policjanci bialskiej drogówki zatrzymali pijanego kierowcę na ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej. Około godz. 12.00 zwrócili oni  uwagę na osobową Hondę, której kierowca jechał z włączonymi światłami drogowymi i halogenami niegodnie z przepisami.

Za kierownicą osobówki siedział 26-letni bialczanin. Szybko okazało się, że popełnione wykroczenie nie jest jedynym przewinieniem kierowcy. W trakcie kontroli mundurowi ustalili, że na koncie mężczyzny widnieją, aż trzy zakaz kierowania pojazdami, a on sam znajduje się w stanie nietrzeźwości. Badanie przeprowadzone przez mundurowych wykazało niemal 2,5 promila w jego organizmie. Mężczyzna w takim stanie przewoził pasażerkę.

O dalszym losie 26-latka zadecyduje sąd. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Konsekwencje kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości:
• grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
• zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
• świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
• jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).
• zgodnie z nowymi przepisami, jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila, sąd orzeknie utratę auta;
• obowiązkowa konfiskata samochodu lub jego równowartości obowiązuje w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu;
• gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, a przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale za to kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.

Źródło: KMP Biała Podlaska/ nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla

5 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Był ijest pijakim Czw. 13.02.2025 19:57:51

A kto mu dał prawo jazdy co za nauka jazdy :>

1313 aceabe Pt. 14.02.2025 07:39:06

No i komu to przeszkadzało?

mk7 niegodny Pt. 14.02.2025 09:40:20

Niegodnie z przepisami co to znaczy?

Był i jest Pt. 14.02.2025 03:57:05

Kto mu wydal prawo jazdy w jakim osśrodku szkolenia kierowców?

Wyborca PiS z Garwolina Czw. 13.02.2025 13:01:36

no i pyk, czwarty zakaz ma jak w banku. potem piąty, szósty, dziesiąty czy dwudziesty i tak do czasu aż kogoś po pijaku zabije. wówczas dostanie rok w zawieszeniu na dwa lata i 5 tysięcy grzywny.

Najnowsze informacje

Facebook